19 września 2017

Filharmonia Opolska

V Green Light
for BSS in Opole

Prelegenci

Violetta Małek

KPMG Poland / Dyrektor, Management Consulting, Financial Management

Violetta posiada ponad 20 lat doświadczenia w zarządzaniu finansami. Zanim dołączyła do zespołu KPMG w roku 2015, pełniła funkcję szefa generalnego w firmie McCormick i zbudowała Centrum Usług Wspólnych dla Regionu Europa, Daleki Wschód i Afryka. Wcześniej, była dyrektorem finansowym odpowiedzialnym za stworzenie i przeniesienie procesów księgowych w PwC w Regionie Central and Eastern Europe. Violetta pełniła też funkcję dyrektora finansowego i członka zarządu w spółce produkcyjnej Avon Operations i sprzedażowej Avon Cosmetics Poland, tworząc i zarządzając Centrum Usług Księgowych Avon dla Regionu EMEA. Zanim dołączyła do Avon pracowała jako dyrektor finansowy w TNT Express Worldwide i Abbott Laboratories w Polsce i w Anglii.

Michał Bielawski

Adaptive Solutions & Advisory Group / Wiceprezes Zarządu

Od 2015 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu ADAPTIVE Solutions & Advisory Group (CFO i Program Manager) - wiodącej na rynku polskim firmy doradczej w obszarach outsourcingu usług biznesowych, transformacji przedsiębiorstw, tworzenia centrów usług wspólnych, zarządzania projektami i kontraktami outsourcingowymi. Jest specjalistą w obszarach transformacji biznesowej obszarów finansowo-księgowych, zarządzania zespołami w CUW oraz optymalizacji i kontroli działania centrów usług. W trakcie swojej kariery zawodowej był odpowiedzialny m.in. za finanse i funkcje wsparcia centrów usług w organizacjach Infosys BPO i Philips, projekty optymalizacji działalności centrów usług wspólnych i wdrożenie strategii LEAN dla procesów usługowych. Koordynował w pełni obszar finansów, sprawozdawczości podatkowej, budżetowania i raportowania, kontroli wewnętrznej, ochrony danych osobowych oraz zarządzania powierzchnią biurową CUW. Ma on tez doświadczenie jako Manager Jakości CUW, doświadczenie w zarządzaniu zespołami operacyjnymi i projektami transferu procesów do CUW oraz do dostawców zewnętrznych (outsourcing). Ponadto posiada bardzo szeroką wiedzę i ogromne doświadczenie w kontrolingu na poziomie fabryki/oddziału, kraju, regionu i business unit’u. Michał zrealizował też szereg projektów wdrożenia i optymalizacji procesów rachunkowości zarządczej w spółkach budowlanych i usługowych.

Wiktor Doktór

Pro Progressio / Prezes Zarządu

Wiktor Doktór jest wybitnym ekspertem branży outsourcingu i specjalizuje się w wielu obszarach związanych z nowoczesnymi usługami dla biznesu, włącznie z BPO, R&D, ITO, Call Contact Center oraz tematyką nearshoringu i offshoringu. Jest prezesem Pro Progressio – organizacji zajmującej się doradztwem i konsultingiem z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu. Wiktor należy do grona najważniejszych osobowości outsourcingowych w Polsce i wielokrotnie był nagradzany za swój wkład w rozwój sektora usług dla biznesu w Polsce. Wiktor wraz z Pro Progressio są Partnerami dla Niemieckiego Stowarzyszenia Outsourcingu, IAOP, Global Sourcing Association i innych międzynarodowych organizacji outsourcingowych.

Arkadiusz Wiśniewski

Opole / Prezydent Miasta Opola

Rocznik 1978. Wykształcenie wyższe, studia MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz politologia i administracja na Uniwersytecie Opolskim. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując jako nauczyciel akademicki (Uniwersytet Opolski) oraz pracownik samorządowy (kierownik w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki). Jest również autorem artykułów naukowych poświęconych problematyce samorządu terytorialnego oraz rozwoju regionalnego. Radny Opola w latach 2002 - 2010. W kadencji 2006-2010 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Opola. Od 2010 roku Zastępca Prezydenta Miasta. Od grudnia 2014 roku Prezydent Miasta Opola. Wolny czas lubi spędzać aktywnie oraz z rodziną. Uwielbia czytać i podróżować. Pasjonuje się meczami NBA oraz słuchaniem muzyki heavy metalowej.

dr hab. inż. Jarosław Mamala

Park Naukowo-Technologiczny / Profesor nadzwyczajny Politechniki Opolskiej, Prezes Zarządu

Profesor nadzwyczajny Politechniki Opolskiej na Wydziale Mechanicznym w Katedrze Pojazdów Drogowych i Rolniczych. Jest autorem i współautorem kilku monografii a swój dorobek naukowy zawarł w ponad 130 pracach naukowych opublikowanych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w realizacji wielu projektów badawczo-rozwojowych z czego w większości był kierownikiem. Za swój dorobek naukowy otrzymał wielokrotnie wyróżnienia m.in.: nagrodę Urzędu Patentowego RP w Polsce czy Srebrny Medal dla wynalazku na Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki Brussels Innova – Eureka Contest. Autor i współautor kilku patentów a od roku 2012 pełni funkcję Prezesa Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Maciej Wujec

Opole / Zastępca Prezydenta Miasta Opole

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Pracę w Urzędzie rozpoczynał jako pracownik Wydziału Kontroli Wewnętrznej i Audytu, następnie Naczelnik Wydziału Gospodarki i Promocji oraz Naczelnik Wydziału Gospodarki i Innowacji. W tym okresie był odpowiedzialny głównie za promocję gospodarczą, obsługę inwestorów, współpracę z Wałbrzyską Specjalną Stefą Ekonomiczną, PAIiZ, ANR, OCRG, ABSL, instytucjami otoczenia biznesu, uczelniami wyższymi. Nadzorował tworzenie takich instytucji, jak Park Naukowo Technologiczny i Centrum Wystawienniczo Kongresowe. Obecnie Zastępca Prezydenta Miasta Opola. Zainteresowania: ekonomia, administracja publiczna, inżynieria finansowa, fizyka.

Łukasz Domoradzki

Stefanini Poland / Site Operations Manager

Absolwent Wydziału Zarządzania na krakowskiej AGH oraz Studiów Executive MBA realizowanych w ramach partnerstwa Polish Open University i Oxford Brookes University. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sektorze BPO/ITO, między innymi: kierował wewnętrznym centrum usług IT w Krakowie. Od początku 2016 roku związany z firmą Stefanini, obecnie menadżer operacyjny krakowskiego oddziału. Aktualnie aktywnie zaangażowany także w planowane otwarcie oddziału Stefanini w Opolu. Firma Stefanini powstała w Brazylii w 1987 r. Obecnie działa w 39 krajach zatrudniając ponad 22 000 pracowników na całym świecie. Oferta biznesowa Stefanini dotyczy nowoczesnych usług świadczonych na zasadzie ITO (Information Technology Outsourcing/Offshoring), w tym, m.in. wsparcie techniczne IT w 35 językach świata, rozwój aplikacji, konfiguracja systemów IT oraz doradztwo w zakresie ERP.

Paweł Mleczko

PwC / Director Service Delivery Center

Paweł Mleczko rozpoczął swoja karierę w dziale audytu PricewaterhouseCoopers (PwC) w Krakowie w 1996 r. Tam uzyskał kwalifikacje brytyjskiego biegłego rewidenta (ACCA). Po kilku latach zaangażowął się w nowopowstający w Polsce sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Pełnił szereg funkcji kierowniczych w czołowych firmach zarówno outsourcingowych (BPO), jak i wewnętrznych centrach usług wspólnych (SSC). Od 2010 r. pełni funkcje dyrektora zarządzającego PwC Service Delivery Center w Polsce. Centrum posiada biura zarówno w Katowicach, jak i w Opolu. Zajmuje się świadczeniem usług w ramach sieci PwC w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), w szerokim zakresie (wsparcie działów audytu finansowego, podatków oraz usługi wewnętrzne). Obecnie zatrudnia prawie 1500, w tym około 100 w Opolu.

Marcin Nowak

Capgemini Polska / Head of Global Distributed Smart Services

Dyrektor Zarządzający Cloud Infrastructure Services CEE, Dyrektor Globalnej Sieci Wsparcia Użytkowników w Capgemini, Dyrektor Regionalny ABSL Marcin Nowak zarządza Centrami Wsparcia Usług Globalnych zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej: w Polsce i Rumunii oraz wspiera również rozwój globalnych struktur i doboru najefektywniejszych lokalizacji. Obok znanych polskich lokalizacji biurowych w Krakowie, Katowicach, Opolu, również wspierał budowę oraz rozwój centrów outsourcingowych Capgemini w Rumunii, Brazylii czy państwach regionu APAC. Jest innowatorem , prowadzi i wspiera programy rozwojowe przyczyniające się do zwiekszenia efektywności finansowej oraz podniesienia poziomu industrializacji dostarczanych usług. Dodatkowo Marcin Nowak bierze aktywny udział w działaniach Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL), który to związek jest wiodącą organizacją branżową reprezentującą sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Biorąc pod uwagę bieżący klimat biznesowy, gospodarczy i polityczny, to właśnie w obrębie tego sektora Polska może osiągnąć pozycję globalnego lidera gdzie sektor usług nowoczesnych staje się wiodącym źródłem miejsc pracy w sektorze prywatnym. Marcin Nowak jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Elektroniki oraz ukończył studia MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Marcin Nowak ma ponad 15 lat doświadczenia na wielu szczeblach zarządzania w firmach o profilu outsourcingowym oraz wczasniej o profilu medycznym (Hoechst , Dade Behring, Siemens Medical) zajmując funkcje w ścisłym kierownictwie firmy oraz zarządzie.

Sebastian Osuch

Grupa Nowy Styl / Business Services Senior Manager

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu ze specjalnością: Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw. W Grupie Nowy Styl od blisko 7 lat. Pracując jako Project Manager koordynował i wspierał największe projekty sprzedażowe w Polsce. W kolejnych latach był odpowiedzialny za kreowanie działań sprzedażowych, głównie w południowej Polsce. Od roku koordynuje strategię Grupy Nowy Styl dla specjalistycznego rynku BPO/SSC/ITO. Odpowiada za kreowanie nowej koncepcji podejścia do branży, opartej na tworzeniu interdyscyplinarnych zespołów łączących działania sprzedażowe, HR, marketingowe z profesjonalistami z tych obszarów.

Elias van Herwaarden

Deloitte / EMEA Service Leader, Global Location Strategies

Stoi na czele departamentu Global Location Strategies w Centrum Doskonałości Deloitte i wspiera inwestorów w zakresie wyboru lokalizacji na bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Posiada 27-letnie doświadczenie w doradztwie lokalizacyjnym i wspiera ponad 550 klientów w doborze lokalizacji oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich 9 lat oceniał warunki operacyjne i kosztowe dla blisko 90 nearshoringowych i offshoringowych centrów usług wspólnych i centrów typu GBS. Elias odwiedza i profesjonalnie analizuje polskie miasta od 1990 roku. W roku 1995 pomagał Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu w Komisji Europejskiej w negocjowaniu warunków dostępu do rynku Wspólnoty Europejskiej firm motoryzacyjnych, które w Polsce prowadziły swoją działalność. Przez ostatnie 10 lat należał do zespołu Deloitte's Shared Services Leadership. Wykłada na temat międzynarodowej strategii biznesowej, offshoringu i outsourcingu na Uniwersytecie KU Leuven i Uniwersytecie w Brukseli. Jest członkiem Site Selectors Guild, stowarzyszenia najlepszych na świecie profesjonalnych doradców doboru lokalizacji biznesowych.

Zbigniew Dreja

Fortress Invest Sp. z o.o. / Członek Zarządu Fortress Invest Sp. z o.o.

Od 2004 roku związany z Grupą Fortress gdzie odpowiadał m.in. za działalność operacyjną w zakresie inwestycji w nieruchomości i działalność rozwojową. Członek Zarządu spółek z grupy zależnych od Fortress Invest Sp. z o.o. Aktualnie zaangażowany w projekt dotyczący realizacji budynku biurowego klasy A w Opolu, dedykowanego na potrzeby firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BPO / SSC / R&D). Ponadto stale realizuje założenia polityki inwestycji w nieruchomości. Wykorzystuje wiedzę i znajomość rynku nieruchomości zdobyte poprzez swoje zainteresowania i prywatne inwestycje w tym obszarze. Dzięki wyjątkowym kompetencjom i zdolnościom odkrywa i wykorzystuje okazje rynkowe, umiejętnie inwestując i zarządzając kapitałem. Rozwija relacje z partnerami gospodarczymi, angażując Spółki w nowe projekty inwestycyjne. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Jest absolwentem studiów podyplomowych o kierunku „Zarządzanie projektem - Akademia Project Managera”. Lubi podróżować. Jego hobby to windsurfing i bieganie.

Jacek Suski

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu / Dyrektor

Od 1990 roku – związany z samorządem terytorialnym, W latach 1999 - 2001 był wicewojewodą opolskim. Od 05.11.2001r. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Dyrektor Instytucji Wdrażającej programy z zakresu Europejskiego Funduszu Społecznego mającej znaczący wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy, szkolenia i przekwalifikowania pracowników, pozyskiwania środków na rozpoczynanie działalności gospodarczej przez bezrobotnych. Działania te w znaczący sposób wpłynęły na zmniejszenie liczby bezrobotnych w województwie opolskim. Jest inicjatorem utworzenia internetowej bazy ofert pracy w województwie opolskim, która powstała jako pierwsza w Polsce. Jest żonaty, ma dwie córki. Jego hobby to wspinaczka górska oraz dobra książka również o wspinaczkach wysokogórskich. Jest dumny z zimowego przejścia Tatr Zachodnich.

Mariola Komarek

opta data Sp. z o.o. / Wiceprezes Zarządu

Od 2012 pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu spółki opta data w Opolu. Karierę w spółce rozpoczęła jako Menadżer projektu a później jako założycielka i Wiceprezes pierwszej firmy outsourcingowej w Opolu, specjalizującej się w wąskiej branży rozliczeń medycznych na rynku niemieckim. Wcześniejsza działalność edukacyjna i tłumaczeniowa pozwoliła jej na zdobycie doświadczenia w koordynowaniu projektami europejskimi oraz działalności organizacyjnej. Pełniła również zadania jako koordynatorka współpracy międzynarodowej w administracji publicznej. Jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Filologicznym, Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku Handel zagraniczny oraz Administracji europejską w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. Wszechstronne zainteresowania pozwalają jej na odkrywanie wyjątkowych umiejętności i pozyskiwanie nowych kompetencji pozwalających na poszukiwanie optymalnych rozwiązań w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Kerry Hallard

Global Sourcing Association / Prezes

Kerry Hallard jest Prezydentem Global Sourcing Association oraz Prezesem Global Sourcing Association w Wielkiej Brytanii. Wcześniej jako Prezes National Outsourcing Association oraz Dyrektor European Outsourcing Association przeprowadziła z sukcesem rebranding stowarzyszenia. Głównym celem dla Kerry jest zwiękaszanie reputacji światowego sektora sourcingu, poprzez rozwój, standaryzację i programy certyfikacyjne. W ramach GSA, Kerry ostatnio założyła Standard Advisory Group, w ramach której zgromadzeni zostali przedstawiciele klientów i dostawców usług z 20 krajów. Kerry ma ponad 20 letnie doświadczenie w strategicznym doradztwie oraz procesach komunikacji korporacyjnej w obszarach rozwiniętych technologii oraz w relacjach B2B, reprezentując takie fi rmy jak ICL; Lexmark; IBM; KPN Qwest; Avaya; Crystal Decisions and Cincom. Jest absolwentką MBA Kingston Business School z roku 2004.

Andrzej Buła

Opole / Marszałek Województwa Opolskiego

W wyniku wyborów samorządowych został w roku 2006 radnym województwa opolskiego. W Sejmiku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Polityki Regionalnej, Gospodarki i Turystyki. W roku 2007 wystartował z sukcesem w wyborach parlamentarnych, w których zdobył mandat posła RP z ramienia Platformy Obywatelskiej. W sejmie VI, a potem VII kadencji pracował m.in. w komisjach edukacji, nauki i młodzieży oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki, a także komisji ustawodawczej. Posłem był do czasu wyboru go na marszałka województwa opolskiego w listopadzie 2013 roku. W kadencji 2014-2018 został radnym województwa i ponownie radni wybrali go na marszałka województwa. Zawsze postępuje zgodnie z dewizą "z myślą o ludziach" – podkreśla, że to, co udało mu się osiągnąć, zawdzięcza także ludziom, na których natrafiał na swojej drodze życiowej. Potrafi ich słuchać, rozmawiać i współpracować z nimi. Jego pasją jest sport, a przede wszystkim piłka nożna.

Dr Jarosław Bogacki

Uniwersytet Opolski / Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Biznesem

Językoznawca, germanista, adiunkt w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, 2004-2008 – zastępca dyrektora Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, 2012-2016 – prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego ds. promocji i rozwoju, 2017 – kawaler odznaczenia „Za Zasługi dla miasta Opola” przyznanego za pracę na rzecz wzrostu znaczenia Opola jako silnego ośrodka gospodarczego z prężnie rozwijającą się branżą BPO.

Marek Bajsarowicz

Krakowska 38 / Współwłaściciel

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 10 lat działający w branży nieruchomości komercyjnych na rynku opolskim, takich jak powierzchnie handlowe w centrum Opola oraz powierzchnie magazynowe. Od 25 lat związany również z branżą odzieżową. Najnowszy projekt to dwa budynki biurowe w Opolu przy ul. Krakowskiej 38.

Edyta Janas

Randstad Sourceright / Business Development Director

Z ponad 18-letnim doświadczeniem w branży doradztwa personalnego, Edyta jest wiodącym ekspertem w tworzeniu rozwiązań rekrutacyjnych na terenie całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jako doradca w projektach MSP i RPO dla szerokiego zestawu branż, Edyta pomaga klientom zdefiniować, wdrożyć i uruchomić odpowiednie strategie outsourcingu i rekrutacji, w pełni dostosowane do potrzeb biznesowych, a także lokalnych warunków zatrudnienia.

Jan Banasikowski

CBRE / HR&Location Advisory

Jan Banasikowski zapewnia strategiczne doradztwo HR dla inwestorów w celu zapewnienia efektywności procesu i kosztów w obszarze HR. Zaawansowane doradztwo w zakresie HR obejmuje wsparcie w zakresie wyboru odpowiedniej lokalizacji, dostępności personelu, wynagrodzenia i benefitów, analizę całkowitego kosztu zatrudnienia, trendów głównych wyzwań rynku, benchmarking konkurencji, doradztwo w zakresie brandingu pracodawców w celu wzmocnienia ich wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy co pozwala znacznie zmniejszyć HR i ryzyko rotacji. Doświadczenie zawodowe Jana Banasikowskiego związane jest z jedną z największych agencji HR w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie prowadził projekty doradztwa HR w zakresie wsparcia rekrutacji i outsourcingu dla dużych pracodawców z różnych sektorów rynku.

Paweł Boczar

CBRE / Associate Director Advisory & Transaction Services

Paweł jest Zastępcą Dyrektora w Dziale Powierzchni Biurowych. Szef biura regionalnego CBRE we Wrocławiu. Reprezentuje najemców i wynajmujących, prowadzi negocjacje, pozyskuje nowych klientów oraz monitoruje rynek nieruchomości biurowych w województwie dolnośląskim. Jego atut to wieloletnie doświadczenie w pracy na wrocławskim rynku nieruchomości komercyjnych oraz mieszkaniowych. Od lat zajmował się wynajmem, sprzedażą oraz zarządzaniem portfelem nieruchomości funduszu inwestycyjnego. Zanim dołączył do CBRE kierował działem nieruchomości komercyjnych w firmie Knight Frank, gdzie był odpowiedzialny za prowadzenie dedykowanych projektów komercyjnych. Paweł jest absolwentem wydziału prawa i geografii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz podyplomowych studiów wyceny nieruchomości w Wyższej Szkole Bankowej. Posiada również licencję pośrednika w obrocie nieruchomości.

dr hab. inż. Adam Niesłony

Politechnika Opolska / Profesor nadzwyczajny

Pracuje w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Jego prace naukowe dotyczą szeroko rozumianych problemów z obszaru badań nad trwałością konstrukcji mechanicznych. Organizacyjnie wspiera Politechnikę Opolską pełniąc funkcję dyrektora Centrum Transferu Technologii oraz prodziekana ds. nauki na Wydziale Mechanicznym. Jego pasją jest inicjowanie i pielęgnowanie współpracy z przemysłem ze szczególnym uwzględnieniem transferu technologii na lokalny rynek.